maj 13, 2022
W ostatnim czasie płyty winylowe stale zyskują na popularności. Muzyka analogowa stała się bardzo popularna nie tylko wśród osób starszych, którzy pamiętają poprzednią epokę w muzyce, ale również wśród ludzi młodych, którzy zachwycają się dźwiękiem analogowych brzmień. W dzisiejszych czasach również płyty winylowe są bardzo symboliczne i często wykorzystywane są na przykład do dekoracji wnętrz. Choć każdy z nas kiedyś widział winylową płytę, to często niewiele wiemy naprawdę na temat ich budowy i tego jak je wykorzystywać na co dzień. Czym właściwie jest płyta winylowa i na czym polega jej fenomen? Jeśli chcesz się nieco więcej dowiedzieć na ich temat, koniecznie przeczytaj poniższy tekst i znajdź odpowiedzi na najbardziej nurtujące zagadnienia.
Płyta winylowa — definicja
Płyta winylowa, zwana również też płytą gramofonową ma zazwyczaj okrągły kształt i średnicę około 30 centymetrów. Na płycie zapisany jest analogowy dźwięk pod postacią regularnego rowka. Muzyka wydobywa się z gramofonu, kiedy jego igła przejedzie po wydrążonym rowku.
Płyta winylowa — jak wygląda współczesna i dawna płyta winylowa
Dawne płyty winylowe były wykonywane nie tylko z czarnego winylu, ale również z ebonitu oraz szelaku. Warto również mieć na uwadze, że płyty winylowe, szczególnie te starsze nie zawsze wyglądały tak, jak to sobie wyobrażamy współcześnie. Nie każda płyta była czarna i nie wszystkie były jednakowej wielkości. Współcześnie jednak płyty są wykonywane jedynie z winylu w czarnym kolorze.
Płyta winylowa — gdzie można ją odtwarzać?
Płyta winylowa może być odtwarzana przez gramofon. Niektóre z nich są urządzeniami w pełni automatycznymi, niektóre półautomatycznymi, a niektóre w pełni manualnymi. Aby odtwarzać płytę winylową konieczne jest posiadanie właśnie gramofonu.
Płyta winylowa — gdzie ich szukać i jakie płyty są najbardziej wartościowe?
Im płyta winylowa jest starsza, tym jest ona droższa. Takich płyt możemy szukać na starych targach bądź w internecie.
Najnowsze komentarze